Bu gün Rabitə və informasiya texnologiyaları sahəsi işçilərinin peşə bayramıdır. Artıq 10 ildir ki, Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin imzaladığı Sərəncamla hər il 6 dekabr Rabitə və informasiya texnologiyaları sahəsi işçilərinin peşə bayramı kimi respublika ictimaiyyəti tərəfindən geniş qeyd olunur. Builki peşə bayramı Azərbaycanda Telefon rabitəsinin yaranmasının 135 illiyi ilə əlamətdardır.
1881-ci il 6 dekabr tarixində “Nobel qardaşları cəmiyyəti” tərəfindən istismara verilən telefon xətti Azərbaycanda rəsmi olaraq ilk telefon xətti sayılır.
Azərbaycanda Telefon rabitəsinin 135 illik yubileyi münasibətlə Gəncə şəhərində Heydər Əliyev Mərkəzində təşkil olunan tədbirdə Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin rəhbərliyi və kollektivi, Gəncə şəhər icra hakimiyyətinin başçısı Elmar Vəliyev, veteran rabitəçilər, şəhər ictimaiyyətinin nümayəndələri və rəsmi qonaqlar iştirak edib.
İlk öncə rabitə və yüksək texnologiyalar naziri Ramin Quluzadə və Gəncə şəhər icra hakimiyyətinin başçısı Elmar Vəliyev Ümummilli Lider Heydər Əliyevin büstü önünə gül dəstələri düzüb.
Daha sonra Heydər Əliyev Mərkəzinin foyesində “Azərbaycanda Telefon Rabitəsi 135 il” kitabı və ölkəmizdə rabitənin inkişaf tarixini əks etdirən foto qalereya ilə tanışlıq olub.
Sonra yubiley münasibəti ilə təşkil olunan tədbirə start verilib.
Öncə Prezident İlham Əliyevin Azərbaycan Respublikasında rabitə və informasiya texnologiyaları sahəsi işçilərinə fəxri adların verilməsi haqqında sərəncamı oxunub.
Bir qrup rabitəçiyə fəxri adların təqdim olunmasından sonra Rabitə və yüksək texnologiyalar naziri Ramin Quluzadə çıxış edib.
Nazir bildirib ki, Azərbaycan rabitəsi şərəfli inkişaf yolu keçib. Dünyada ilk telefon aparatı icad ediləndən cəmi 5 il sonra ölkəmizdə telefon xətləri çəkilib. Azərbaycanda telekommunikasiya sahəsinin inkişafının prioritet istiqamətlərdən biri olduğunu qeyd edən nazir, Prezident İlham Əliyevin bu sahəni daim diqqət mərkəzində saxladığını vurğulayıb.
Çıxışdan sonra Azərbaycan Rabitəsinin 135 illik inkişaf tarixinə həsr olunan “Yerdən Səmaya” filmi tədbir iştirakçılarına nümayiş olunub.
Rabitəçiləri Gəncə sakinləri adından təbrik edən Gəncə şəhər icra hakimiyyətinin başçısı Elmar Vəliyev onlara fəaliyyətlərində müvəffəqiyyətlər arzulayıb.
Veteran rabitəçi Kamandar Allahverdiyev, “Microsoft”un Azərbaycan nümayəndəliyinin rəhbəri Sərxan Həşimov, gənc startapçı Fidan Rüstəmova rabitə və informasiya texnologiyaları sahəsində həyata keçirilən işlərin, əldə olunan uğurların və yaradılan münbit şəraitin yalnız bu sektorun deyil, ümumən ölkənin inkişafında mühüm rol oynadığını diqqətə çatdırıblar.
Nazir Ramin Quluzadə Azərbaycanda Telefon rabitəsinin yaradılmasının 135 illik yubileyinə həsr olunmuş markanın möhürlənməsi mərasimində iştirak edib.

Профессиональный праздник работников сферы связи и информационных технологий отметили в Гяндже
Сегодня, 6 декабря – профессиональный праздник работников сферы связи и информационных технологий. Праздник был учрежден распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 2 декабря 2006 года и уже на протяжении 10 лет широко отмечается общественностью страны.
То, что праздник отмечается именно 6 декабря, связано с созданием в Азербайджане первой телефонной линии. Она была проложена 6 декабря 1881 года в Баку «Товариществом нефтяного производства братьев Нобель». Официально эта линия в Азербайджане считается первой телефонной линией.
Примечательно, что в этом году исполняется 135 лет со дня создания телефонной связи в стране.
Сегодня же в Центре Гейдара Алиева в городе Гяндже прошло мероприятие по случаю 135-летного юбилея телефонной связи. В нем приняли участие руководство и коллектив Министерства связи и высоких технологий, глава исполнительной власти города Гянджи Эльмар Велиев, связисты-ветераны, представители общественности города и официальные гости.
До мероприятия министр связи и высоких технологий Рамин Гулузаде и глава исполнительной власти города Гянджа Эльмар Велиев возложили цветы к бюсту общенационального лидера Гейдара Алиева.
Затем в фойе Центра Гейдара Алиева состоялось знакомство с книгой «Телефонная связь в Азербайджане – 135 лет» и фотогалереей об истории развития связи в стране.
Затем началось организованное по случаю юбилея мероприятие. Вначале было зачитано распоряжение Президента Ильхама Алиева о присвоении почетных званий работникам сферы связи и информационных технологий.
После вручения группе связистов удостоверений почетных званий Рамин Гулузаде выступил с речью. Министр отметил, что азербайджанская связь прошла славный путь развития. Всего через 5 лет после того, как в мире был изобретен первый телефонный аппарат, в нашей стране были проложены телефонные линии. Подчеркнув, что телекоммуникационная сфера в  Азербайджане определена как одно из приоритетных направлений развития, Рамин Гулузаде  заявил, что Президент Ильхам Алиев постоянно держит в центре внимания эту сферу.
После выступления участникам мероприятия был продемонстрирован посвященный 135-летней истории развития телефонной связи Азербайджана фильм «От Земли в небо».
Глава исполнительной власти Гянджи Эльмар Велиев поздравил связистов от имени жителей города и пожелал им успехов в деятельности.
Выступившие связист-ветеран Кямандар Аллахвердиев, руководитель представительства Microsoft в Азербайджане Сархан Гашимов, молодой стартапер Фидан Рустамова довели до внимания участников мероприятия, что осуществляемые в сфере связи и информационных технологий мероприятия, достигнутые успехи и созданные благоприятные условия играют важную роль не только в развитии этого сектора, но и страны в целом.
Затем Рамин Гулузаде также принял участие в церемонии гашения марки, посвященной 135-летнему юбилею создания телефонной связи в Азербайджане.